Denne artikkelen er åpen for NLR-medlemmer
Registrer deg i dag og få tilgang til alle våre fagartikler! Som medlem i NLR får du også tilgang til alle våre rådgivingstjenester.
Allerede medlem?
Logg inn
Flere fagartikler
Det ble høstet gode avlinger i chips-felt i 2020, med noe varierende resultat mellom sortene i de to feltene i Råde og Kongsvinger. Ingen nye sorter ble tatt inn i prøvingen det året. Totalt er 11 sorter testet ut i 2020, hvorav 7 norske krysninger og 4 utenlandske. I feltene i Øst vises 7 av disse sortene, hvorav 5 norske krysninger og 3 utenlandske, mot målesortene Lady Claire og Bruse.
NLR Øst
Sortsforsøk i halvsein potet 2020
En ny konsumsort ble tatt med inn i verdiprøvingen i 2020, P02-13-7. Øvrige nummersorter ble prøvd ut på andre eller tredje året. I 2019 gjorde målesorten Asterix det best avlingsmessig i alle våre felt i Øst. I 2020 ga samme sort høyest avling i feltene i Solør og på Hvam. For feltet i Rygge er det nummersorten med rødmarmorert kjøttfarge, G08-3167, som ga høyest avling. Den blå nummersorten G0-1057 ga lavest avling i alle felt.
NLR Øst
Vanning til potet
Poteter har et gjennomsnittlig forbruk på ca. 3 mm vann per døgn. Naturligvis mindre tidlig i sesongen, og mer mot slutten. Rotsystemet til poteten er relativt svakt. Av den grunn er det viktig med jevn og god tilgang på vann fra spiring til modning for å utnytte avlingspotensialet. Sørg for at potetene har god nok vanntilgang fra 1 uke etter oppspiring. Dette gir muligheten for stor og rask knollansetting, men også jevn størrelse på knollene.
NLR Innlandet