I 2025 testet vi Celandine, Anouk, Jazzy og Cerisa i et sortsforsøk på Moen i Målselv. Siden feltet var dyrket i Nord-Norge, med en kort vekstsesong, ble en setteavstand på 20 cm valgt for feltet. Med en gjødslingsmengde på 65 kg 12-4-18, og forgrøde eng, ble det godt å være potet, og totalavlinga ble meget høy. Celandine og Jazzy flasset hhv 27 og 23 % mens Anouk og Cerisa flasset 7 %. Det er for høyt for alle sortene, og skyldes hovedsakelig at sortene er litt sene for nordnorske forhold (gikk ikke i avmodning), fikk for mye næring, og antagelig for stor setteavstand. Anouk er sannsynligvis den tidligste av disse sortene for nordnorske forhold, og enklest å få til uten at den flasser.
Velg en setteavstand ned mot 15 cm, og en gjødselmengde på 45-50 kg 12-4-18. Den må sultefores litt for å få den til å gå i vekstavslutning tidlig nok. Svi eller knus riset når det begynner å vise modningstegn. Høst avlinga 10-14 dager etter at riset er svidd, skånsomt, og under fine forhold for å unngå skader. Anouk har ikke like pen skallfinish som de øvrige sortene i feltet, men dyrket på siltig finsand, jevn vanntilgang og høsting før det blir kaldt og fuktig i jorda – kan den duge, inntil det kommer bedre (og tidligere) sorter for småpotetdyrking i nord.
Resultat:


Feltdata | ||
| Feltvert | Solveig og Dag-Idar Nilsen, Moen i Målselv | |
| Settedato | 06.06.25 | |
| Gjødsling | 65 kg 12-4-18 + 30 kg Polysulphate | |
| Setteavstand | 20 cm. Dyrket på rad | |
| Fiberduk på | 09.06.2025 | |
| Fiberduk av | 03.07.2025 | |
| Vanning | 1 gang midt i sesongen | |
| Høsting | 18.09.2025, på grønt ris |
Oppsummert
Sortene ga svært forskjellige resultat i feltet, og det var tydelig at de må dyrkes på ulikt vis, for å oppnå størst mulig småpotetandel. Selv om sortene har en forholdsvis høy småpotetandel, er ingen av sortene typiske småpotetsorter, og alle sortene har en forholdsvis stor andel poteter over 40 mm. Anouk er for eksempel en tilnærmet rund potet, og vil pga formen raskt havne i en høyere sorteringsklasse. Celandine og Jazzy har langoval form, mens Cerisa er lengre. Det gir et høyere sorteringsutbytte for disse tre sortene i sorteringsklassen 28-40 mm. Anouk kan være utsatt for rust i knollene, så unngå jord som erfaringsmessig gir slike symptomer.






