I februar 2022 arrangerte Team Grønnsaker i NLR Viken et fagkurs for produsenter av gulrot, løk og bønner.
Lars-Arne Høgetveit
Vi har nå fått anledning til å publisere disse presentasjonene, som inneholder mye godt fagstoff mht sjukdommer i disse kulturene. Stoffet er bygd opp slik at du får en presentasjon av sjukdommenes biologi og så tanker om en forebyggende strategi og bekjemping.
Kurset ble støttet økonomisk av Vestfold og Telemark Fylkeskommune.
Regnet som falt i påsken gjorde godt for mange åkre, men nå begynner det å bli tørt igjen mange steder. Langtidsvarselet viser dessverre også lav sannsynlighet for nedbør av større betydning de nærmeste 3 ukene. Dette begynner å likne faretruende på 2023 og 2024. Det betyr at de som har vanningsutstyr kan begynne å gjøre dette klart for bruk.
På de tidligste plassene er det allerede klart for beiteslipp. Selv med lave nattetemperaturer, er solinnstrålingen kraftig og graset blir fort for langt og grovt om dyra slippes på for seint.
Økende bevissthet når det gjelder trusler mot menneskers helse og miljøsikkerhet har i betydelig grad bidratt til intensiveringen av handlinger som tar sikte på å redusere risikoen knyttet til utbredt bruk av kjemiske plantevernmidler. Den observerte utviklingen av resistenserverv av skadedyr og forlengelsen av deres skadeperiode på grunn av klimaendringer tvinger man også til å ta grep for å finne alternative løsninger på kjemiske beskyttelsestiltak. Stadig flere planteprodusenter bestemmer seg for å begrense bruken av kjemiske plantevernmidler eller gir dem helt opp. Det er ikke alltid mulig å forlate kjemisk plantevern helt, men det er verdt å ta tiltak for å redusere bruken av plantevernmidler. I tillegg på grunn av kravet om å redusere bruken av kjemiske plantevernmidler, forventes det at fremtidig bruk av biologiske plantevernmidler vil øke kraftig. Det forventes ikke at biologisk bekjempelse vil erstatte kjemisk bekjempelse, men biologisk plantevern er et viktig alternativ og kan brukes i framtiden på et mye større område enn i dag.