Ammoniakk er grunnlaget for nitrogenet i mineralgjødsla vår. I løpet av 2023 vil Yara igjen produsere noe klimavennlig ammoniakk, -nå basert på fornybar energi. I første omgang vil nok gjødsel basert på denne ammoniakken gå inn i matkornproduksjon. Gjødsla vil komme til en høyere pris. Forbrukeren skal i siste instans betale for dette for å få en mer klimavennlig vare.
23. nov på Foss gård i Lier: Plantehelsesituasjonen fremover og EUs "Farm to fork" arbeid. Tilgjengeligheten på PV-midler i Norge. Høydepunkter fra årets sortsprøvinger. Arbeid og virkemidler for å redusere avrenning fra landbruket til Lierelva og Oslofjorden, samt hvordan kostnadsendringer påvirker 2023-produksjonen
Kanskje må fremtidsbonden og samfunnet klare seg på det naturgrunnlaget vi har her og nå – og derfor jobbe med å gjøre det det rikere? Sårbarheten i matproduksjon basert på tilførte innsatsmidler av energi, gjødsel og teknologi er åpenbar.
Gjennom mentorordningen får man gode, praktiske råd frå ein erfaren bonde. Ragnhild hadde tidligere hatt litt kontakt med Julie, men gjennom mentorordningen er samarbeidet satt i system. Det gjør terskelen for å ta kontakt lavere.