Skjøtselen må tilpasses utviklingen av sonen. For alle soner gjelder at det ikke bør brukes plantevern eller gjødsel for å oppnå best effekt for pollinerende insekter og biomangfoldet generelt. Det er også et vilkår for tilskudd gjennom de regionale miljøprogrammene. Det betyr at det bør være kontroll over rotugras før sonen etableres.
Ugrasslått
Ideelt sett er det best dersom ettårige soner kan utvikle seg fritt og ligge i ro gjennom vinteren som gjemmested for artene. I praksis er det for mange ettårige og flerårige soner, særlig i etableringsåret, behov for pussing av ugras før arter som meldestokk, burot og balderbrå blir for høye (50-60 cm) og setter frø. Det er da viktig å stubbe høyt (10-20 cm) slik at de ønskede artene overlever og blomstrer senere. Dette prøves nå i fire forsøksfelt med NIBIOs robustfrøblandinger. Første resultat viser at dekningsprosent av sådde arter kan bli rundt 90% på slutten av første året. NIBIO Brage: Pollinatorsoner i landbruket
Årlig skjøtsel
Flerårige soner og tilgrensende kantsoner bør slås med høy stubb (10-15 cm) etter ferdig blomstring rundt september. Ideelt er dersom plantematerialet ligger i noen dager for å sikre frøspredning. Deretter bør plantematerialet fjernes for å hindre gjødsels- og kvelingseffekten og sikre mest mulig blomstring i sonene neste sesong. Dette er spesielt viktig i tilgrensende kantsoner. Dersom dette ikke er mulig, kan det brukes beitepusser. En studie i Tyskland dokumenterer at årlig beitepussing der biomassen blir liggende i sonen, øker mengden og mangfoldet av ville bier og sommerfugler i flerårige pollinatorsoner sådd til med regionale frøblandinger. s10841-022-00383-6 (1).pdf
Alternativt eller i tillegg kan sonene etterbeites om høsten. Ved bruk av virtuelle gjerder som Nofence og Monil er det nå enklere å få til etterbeiting på åkrene og kantsonene. Flere har gode erfaringer og ser nye måter å bruke landskapet med beitedyr. Erfaringer med NoFence | Norsk Landbruksrådgiving
Ettersåing
Etter noen år kan det være behov for ettersåing av frø i flerårige soner for å ha nok blomstrende arter. Et godt tidspunkt er etter slått eller pussing om høsten.
I noen fylker kan det kombineres grasdekte kantsoner mot vann og pollinatorsoner ved å blande blomstrende arter som hvitkløver, rødkløver, knoppurt, smalkjempe og prestekrage i grasfrøblandingen og utvide sonen i bredden (6 meter). Soner inntil bekker og vann er vanligvis næringsrike. Dette favoriserer grasarter som ofte dominerer i hele sonen etter få år. Det er svært vanskelig å etablere blomstrende arter i tett grasmark. Med lite blomstring mister slike soner funksjonen for pollinerende insekter. De bør likevel få ligge som kantsoner mot vann for å hindre avrenning.
Insektsvennlig slått
For insektene er det viktig å dele opp sonene og slå delene til ulike tidspunkt, for eksempel med to ukers mellomrom, slik at ikke hele matfatet og alle gjemmesteder for insektene er borte samtidig ved slått eller avslutning (pløying) av sonen. Utover det er det også en fordel for at flest mulig plantearter kan få modne frø. Seksjonsvis slått av pollinatorsonene er viktig for artene og derfor et vilkår i flere europeiske regioner/land.
Sonene bør ikke slås på et tidspunkt med mye insektaktivitet. Terskelen for å utsette slåtten til kveld eller tidig formiddag når det er kjøligere og mindre insekter er ute og flyr, bør være når det flyr flere enn en villbie per kvadratmeter i pollinatorsonen.
Bruk av skjærende slåtteredskap med kniver er mer innsektvennlig enn redskap med roterende skiver. Beitepusser dreper flest insekter. Insect- and spider-friendly mowing technology in grassland – overview and evaluation
For mindre areal er tohjulsslåmaskiner godt egnet. For slått av større areal har det blitt utviklet insektsvennlig slåtteredskap med dobbelte kniver (for eksempel DM Schmetterling – Sauerburger).
Tilpasset skjøtsel
I enkelte flerårige soner eller deler av sonen, for eksempel der rødkløver dominerer, kan det være hensiktsmessig å pusse midt i sesongen for å stimulere til flere blomstringer og gi plass til flere arter som hvitkløver og karve avhengig av frøblandingen som er brukt. Selv om det kan føles feil å slå blomstrene, fører dette ofte til mer og lengre blomstring gjennom sesongen.
I tilgrensende kantsoner kan det være behov for rydding av tett vegetasjon mens enkelttrær og busker som selje, vier, lønn, eik og rogn bør stå. Generelt er det bedre å bruke skjærende redskap som ljå, tohjulsslåmaskin og ryddesag med kniv, istedenfor knusende redskap (beitepussing).
For noen tilgrensende soner er det tilstrekkelig dersom de slås hvert andre eller tredje år. Fjerning av plantemateriale er spesielt viktig i tilgrensende kantsoner utenfor dyrka mark for at sjeldne arter ikke kveles.
Du kan få hjelp av en rådgiver i NLR til å finne ut hva som er mest hensiktsmessig på din gard og driftsform. Ta gjerne kontakt med meg.